Jak ciekawie spędzić czas w Bieszczadach ?

 

Bieszczady to przede wszystkim górskie wycieczki. Piesze, rowerowe i coraz popularniejsze konne. Możliwości górskich wycieczek są w Bieszczadach nieograniczone. Można wędrować czy jeździć wytyczonymi szlakami pieszymi, rowerowymi czy konnymi, ale można również (oczywiscie poza obszarami chronionej przyrody) poruszać się ścieżkami i drogami leśnymi (stokówkami).

Ale co robić w Bieszczadach, kiedy pada deszcz, kiedy jest zimno, albo zimą ... ? Wbrew niektórym opiniom o Bieszczadach - atrakcji jest tu bardzo wiele - na zachętę kilka opisujemy poniżej.

Turystyka konna.

Bieszczady to raj jeździeckiej turystyki przełajowej. Konie poza obszarami rezerwatów czy parku narodowego mogą poruszać się praktycznie wszędzie. Niekt nie ma do jeźdźców pretencji, jeśli jadą drogą leśną albo polną ścieżką wśród łąk. Niezapomniane, zapierające dech w piersiach widoki, wiatr we włosach, pęd wiatru, tentent końskich kopyt - to wszystko powoduje, że hasło "w Bieszczady na konie" stało się bardzo popularne.

Wycieczki rowerowe.

Warunki do jazdy rowerem są w Bieszczadach doskonałe. Wiele leśnych dróg (stokówek) dostępnych jest rowerów. Są oznakowane, wiją się łągodnymi zakrętami i podjazdami, oferują piękne widoki.

Quady i off-road.

Off-road i quady wymagają odpowiednich warunków. Profesjonalne tory i odpowiedni instruktorzy dzięki którym można unurzać się w błocie po szyję zapewnią niezapomniane wrażenia w bezpiecznych okolicznościach!

Parki linowe.

W Bieszczadach znajduje się kilka parków linowych (najbardziej znany jest park nad zalewem solińskim, z niezapomnianą tyrolką nad wodą).

Narciarstwo zjazdowe.

Średni leży Bieszczadach od 90 do 140 dni w roku. Przed wojną tereny narciarskie Sławska i Ławocznego (obecnie Ukraina) uważane były za najlepsze w Polsce! Są więc Bieszczady wymarzonym teren dla uprawiania sportów narciarskich, jednak nie są jeszcze alpejskim rajem, stąd "wyczynowcy" przyzwyczajeni do tras w AUstrii czy Włoszech,mają prawo poczuć się tu narciarsko "niespełnieni". Jeśli chodzi o narciarzy początkujących i dzieci - góry te są wprost idealne. Nie tu tłumów ani kolejek do wyciągów!

Narty biegowe.

W Bieszczadach wytyczono kilkadziesiąt kilometrów narciarskich tras biegowych - wiele z nich z inicjatywy Stowazyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic.

Kuligi.

Kulig śnieżną kulig (zwłaszcza nocą i z pochodniami) to przeżycie, którego się nie zapomina.

Leśne mini zoo w Lisznej

W niewielu miejscach można pogłaskać sarnę lub jelenia. W leśnym mini zoo w Lisznej można poznać zwierzęta polskich lasów i pól i samodzielnie nakarmić niektóre z nich!

 

Bieszczadzka kolejka leśna.

Bieszczadzka ciuchcia znana jest chyba każdemu, kto wybiera się w Bieszczady. Tor wije się lasem, wiedzie  przez miejsca, które wyglądają jakby znajdowały się na końcu świata. Tory są często jedynym znakiem, że tu żyją ludzie... A po torach powoli, bez pośpiechu sunie piękny bieszczadzki parowóz.

    bieszczadzka kolejka leśna - parowa  bieszczadzka kolejka leśna - spalinowa

Ikony

W Cisnej tworzy światowej sławy ikonopisarka Jadwiga Denisiuk. Z jej wykonanych techniką tempery jajowej ikon, opartych o tradycję i obowiązujący kanon, bije tysiącletnia siła wiary.

 ikona Jadwigi Denisiuk - Matka Boskaikona Jadwigi Denisiuk - Jezus

Galeria

W kawiarni Stare Sioło w Wetlinie można podizwiać pastele Marianny Wójcik.

  Pastele Maianny Wójcik - natura Pastele Maianny Wójcik - cerkiew 

Jezioro solińskie i zapora w Solinie.

Soliny reklamowac nie trzeba. Jest przepiękna. Umożliwia aktywny wypoczynek i uprawianie sportów wodnych. Jezioro solińskie powstało dzięki największej w Polsce i jednej z największych w Europie betonowych zapór wodnych. Przy zaporze: deptak. Harmider, tłok, jarmarczna atmosfera, mniej lub bardziej tandetne pamiątki, cukrowa wata, automaty do gry, kiełbaski z grilla, lody, gofry itd - słowem wszystko co dzieci (i dorośli) lubią najbardziej!

Lwów (UA)

To tylko 200 km od Strzebowisk, a autobus może odebrać Państwa wprost z przystanku PKS we wsi!

Medzilaborce (SK)

W Medzilaborcach urodził się Andy Warhal! W mieście znajduje się jego muzeum.

Bieszczady oferują o wiele więcej, ale wszystkiego opisać nie sposób!

 

Co robić w Bieszczadach gdy pada deszcz?

 

Przede wszystkim zachować dobry humor, ponieważ nawet jeśli, Bieszczady oferują mnóstwo atrakcji !

Niektóre z nich opisujemy poniżej.

 

Prywatny zbiór strojów łemkowskich (Komańcza)

Zbiór powstawał latami. Przebogata kolekcja strojów, haftowanych ikon, rusznyków, serwet i koralikowej biżuterii łemkowskiej. Najstarsze przyodziewki mają ponad sto lat!

Garaż Siekierezady (Cisna)

To miejsce, gdzie można obejrzeć stare i niespotykane już na drogach samochody sprzed kilkudziesięciu lat, pracujące kiedyś w bieszczadzkich lasach i urzędach. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Ford Burma GTB, Dodge Command Car WC 56, Studebaker US-6 czy inne ciężarówki i terenówki, to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie (Nowosiółki)

Największa w Bieszczadach ekspozycja przyrodniczo-łowiecka, prezentuje dzieje łowiectwa, galerię zdjęć przedstawicieli bieszczadzkiej fauny oraz wiele trofeów łowieckich.

Warsztaty rękodzieła artystycznego (Wetlina)

Każdy może spróbować swoich sił w dziele tworzenia - malarstwo, rzeźba, batik. Galeria „Smolarnia” Wetlina

 

Wycieczki Kulturalno-refleksyjne

Wycieczka szlakiem sakralnym (cerkwie i budownictwo drewniane)

Jednym z elementów, na który warto jest zwrócić uwagę podróżując po Bieszczadach jest budownictwo sakralne. W starych cerkiewkach, monastyrach i kościołach można odnaleźć klimat sprzed kilkuset lat. Najstarsze cerkwie na tym terenie, których istnieją pisemne wzmianki, pochodziły z XV wieku. Do II wojny światowej w Bieszczadach znajdowało się ponad 130 cerkwi grecko-katolickich. W 2000 roku naliczono ich już tylko ok. 50...

 

Klasztor Sióstr Nazaretanek (Komańcza)

Wybudowany w 1931 roku przepiękny drewniany budynek, siedziba zgromadzenia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej przetrzymywany był Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia.

 

Wycieczki historyczno-militarne

Tereny obecnego Województwa Podkarpackiego z uwagi na szczególne położenie geopolityczne miały zasadnicze znaczenie w trakcie działań militarnych. Po dwóch wojnach światowych ubiegłego wieku pozostało wiele cmentarzy wojennych oraz mogił zbiorowych i indywidualnych. Zachowały się także wspaniałe i unikatowe obiekty architektury obronnej, szczególnie cenne dla miłośników wszelkiego rodzaju militariów.

Śladami Dobrego Wojaka Szwejka

Miłośnicy literatury Jaroslava Haška mogą przejść, lub przejechać, trasę, którą przebył dzielny wojak. Jest to międzynarodowy szlak pieszy i rowerowy. Prowadzi z Czech przez Austrię, Węgry, Słowację, Polskę, na Ukrainę po miejscach opisanych przez Jaroslava Haška na kartach powieści Przygody dobrego wojaka Szwejka.

Twierdza Przemyśl

Była jedną z trzech największych po Antwerpii i Verdun twierdz w Europie i zarazem najbardziej wysuniętą na wschód. W swoim zamierzeniu miała stanowić fortyfikację zabezpieczającą Budapeszt i Wiedeń przed natarciem wojsk rosyjskich. Początek prac budowlanych przypada na okres wojny krymskiej. Niemal do wybuchu I wojny światowej poddawano je ciągłej modernizacji, która doprowadziła m.in. do wyposażenia ich w nowoczesne jak na owe czasy przeciwszturmowe szybkostrzelne armaty. Wokół fortów powstała cała infrastruktura wojskowa: magazyny, strzelnice, prochownie, koszary...

Linia Mołotowa (najbliższy fragment – Lesko: schron obserwacyjno-dowódczy)

Linia “Mołotowa”, zbudowana przez Rosjan w latach 1940-41, była systemem umocnień na zachodniej granicy ZSRR. Obiekty tzw. “Linii Mołotowa” oraz ich niemieckie odpowiedniki można oglądać, korzystając ze szlaku wytyczonego przez Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów.

 

Zespół Schronowy Stępina-Cieszyna

Fortyfikacja została wybudowana przez hitlerowców w latach 1940-41 niemal na pograniczu dwu wsi Stępina i Cieszyna, na północ od Frysztaka. Jest to największy zespół schronów kolejowych i zarazem jeden z dwu zachowanych w Polsce.

 

Zespół tunelu schronowego w Strzyżowie

Zespół tunelu schronowego w Strzyżowie został zbudowany w latach 1940-41. Sam tunel schronowy powstał przy wykorzystaniu przekopu, wykonanego w Żarnowskiej Górze jeszcze w czasie I wojny światowej przez Austriaków...

 

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum, inaczej ogród dendrologiczny, dendrarium – rodzaj ogrodu botanicznego koncentrującego się na hodowli drzew. Arboretum w Bolestraszycach zostało założone w 1975 r., jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce południowej. Arboretum leży na powierzchni 304,1 ha i znajduje się w nim około 3,8 tys. gatunków, odmian i form roślin. Najcenniejsze spośród nich to te, które znalazły się na krajowej czerwonej liście odmian rzadkich, zagrożonych i ginących. Równie ważna jest historyczna kolekcja gatunków, odmian i form drzew owocowych: ponad 1000 cisów, 160 magnolii, 200 dereni, ponad 100 cyprysików błotnych,150 metasekwoi chińskich, ponad 100 miłorzębów

 

Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych

Powstałe na początku lat siedemdziesiątych jest obecnie jednym z największych muzeów przyrodniczych w Polsce. Bardzo interesująca wystawa pt. „Flora i fauna Bieszczadów” prezentuje najbardziej charakterystyczne dla przyrody Bieszczadów gatunki roślin i zwierząt puszczańskich, bogatą kolekcję dużych ssaków i ptaków. Tu zobaczycie Państwo słynnego niedźwiedzia ustrzelonego przez premiera Jaroszewicza.